Menü
Yatılı Kur'an Kursu

Serhat Ulu Camii

Devam Eden İnşaatlar

Hoş Geldiniz
Misyonumuz; Toplumun dini ihtiyaç ve beklentilerine cevap vermek amacıyla İslam Dininin temel kaynaklarına dayalı doğru ve güncel bilgi ile toplumu din konusunda aydınlatmak, inanç, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek ve ibadet yerlerini yönetmektir. Vizyonumuz; Ardahan'da İslam Dinine ilişkin her hususta referans alınan, en etkin ve saygın kurum olmaktır.
Göle Müftülüğü
Göle İlçe Müftüsü

PERSONEL DURUMU

1 Müftü
1 Vaiz
2 V.H.K.İ.
1 Hizmetli
3 Müezzin Kayyım

1 Kur’an Kursu Öğreticisi
1 Vekil İmam-Hatip
50 İmam-Hatip
Toplam 59 (Elli dokuz) personel  bulunmaktadır.

İlçe Müftülüğümüz Türkiye Diyanet vakfı Göle şubesine ait binada hizmet vermektedir. Köylerimiz de 49, Merkezde 5 olmak üzere toplam 54 adet camimiz bulunmaktadır.

LOJMAN DURUMU
Merkezde İmam Lojmanı 1 Adet
Müftü Lojmanı 1 
Memur Lojmanı 1

Köylerimizde ise 41 köyde İmam Lojmanı ve Cami WC’si mevcut olup, 9 köyümüzde 
İmam Lojmanı ve Cami WC’si bulunmamaktadır.                                                                                                                                                                                                                                                                                    GÖLE İLÇE TARİHİ

Göle ilçesi Yiğitkonağı (Türkeşen) boğazından geçmeden birleşen Kür ırmağının beş kolundan dört kolunun yayıldığı geniş bir düzlükte yer alır. Bugünkü ilçenin kuzey tarafında bulunan düzlük alanlar göl halinde idi. Suların çekilmesiyle yerini düzlük ve çayırlıklar almıştır. Bundan dolayı adına GÖLE denmiştir.

 

Göle ilçesi 646 yılında Cizye'ye bağlanmıştır. 1939 yılında Cengizlilere geçmiş daha sonraları 1414 yıllarında Kars Akkoyunluların işgalinde kalmış , 1457'de Uzun Hasan Oltu, Göle, Ardahan üzerinden Tiflis'e akın ederken tabi kıldığı Atabekleri Gürcistan kralına karşı koruyup Gürcistan'a bağlanmaktan kurtarmıştır.  Osmanlılar Ardanuç ile birlikte Göle ve Ardahan bölgesini alarak küçük Ardahan Sancağı adı ile Göle'yi Erzurum'a bağlamışlardır. 1579'da yeniden Kars eyaletine bağlanmıştır. 1828 tarihinden sonra Rus işgaline uğramış bu işgalden can ve mal bakımından ağır kayıplar vermiştir. Ardahan, Çıldır Sancakları ile irtibatı kesilmiş bu kezde Oltu eyaletine bağlanmıştır. Daha sonra Otlu eyaletinden alınıp Ardahan'a nahiye olarak devredilmiştir.  Merdinik köyü ve nahiyesi adıyla bilinen Göle onuncu ordu gelinceye kadar Rus işgalinde kalmıştır. Onuncu ordu kısa bir zaman süre birliklerini geri çekince bu boşluktan yararlanan Rus birlikleri özellikle Ermeniler 1915 yılının Ocak ayında Göle'yi köyleriyle birlikte işgal etmiştir. İlçe 30 Eylül 1920'de Oltu üzerinden gelen ordularımızın tarafından  kesin olarak kurtarıldı. Bu tarihten 1992 yılına kadar Kars iline bağlı bir ilçe olan Göle, 1992 yılında Ardahan iline bağlanmıştır.

Göle İlçe Müftülük Web Sitesine bağlanmak için lütfen TIKLAYINIZ>>>

Kurbanlarımız kardeşlik için

Gazze'ye Yardım

Önemli Linkler
SÜRELİ YAYINLAR DİĞER LİNKLER LİNKLER
 

Esma ül Hüsna
40 Hadis
atatürk
İl Müftümüz

Namaz Vakitleri
Site Duyuruları

Vekil İmam-Hatip ve Vekil Müezzin-Kayyım Sınav Duyurusu []

25 Kasım 2014 tarihinde İl Müftülüğünde Vekil İmam-Hatip ve Vekil Müezzin-Kayyım alınacaktır. Konu ile alakalı İlanı İndirmek İçin

Fahri Kuran Kursu Öğretici Sınav Sonuçları []

18 Eylül 2014 tarihinde İl Müftülüğünde yapılan Fahri KKÖ Sınav Sonuçları
İndirmek İçin

Mesleki Bilgileri Tazeleme Sınavı []

Eylül 2014 Mesleki
Bilgileri Tazeleme
Sınavı Cevap Anahtarı
İndirmek İçin

Cami Görevlileri Nakil Sınavı []

İl Cami Görevlisi Nakil Sınav Başvurusu Yardım Dökümanı İçin

RAMAZAN AYI HİZMETLERİ []

Ramazan Ayı Hizmetleri ile ilgili duyuruyu
İndirmek İçin

» Hava Durumu
    ARDAHAN
Aylık Çocuk Dergisi

Diyanet Aylık Dergisi

Üye Girişi
Sayfa oluşturulma süresi: 0.06 saniye 1,025,921 Tekil Ziyaretçi